Ostrów Wielkopolski. Podpisanie umowy wartej 29 mln złotych.
Miasto przy udziale OZC SA wybuduje nowoczesną instalację oze opartą o kocioł biomasowy, który będzie kosztować niemal 30 milionów złotych. Realizacja inwestycji potrwa dwa lata i przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2, a w perspektywie wpłynie na obniżenie cen ciepła dla mieszkańców.
  •  Koszt inwestycji wyniesie ok. 30 mln zł, z czego ponad 40% – czyli 12 milionów złotych pochodzi z dofinansowania z programu Polski Ład
  • Nowoczesna instalacja zmniejszy roczną emisję CO2 w Ostrowie o 18 tysięcy ton
  • Dzięki temu OZC zaoszczędzi ok. 5 mln zł rocznie które spółka musiała by wydać na prawa do emisji CO2.
  • Miasto podpisało właśnie umowę z wykonawcą.
Budowa nowoczesnej instalacji odnawialnego źródła energii to inwestycja technologicznie skomplikowana i kosztowna, ale niezwykle istotna. Dzięki temu projektowi Ostrów Wielkopolski wchodzi na ścieżkę jeszcze bardziej zaawansowanych działań na rzecz zielonej energii i taniego ciepła. Do tej realizacji inwestycji wartej 30 milionów złotych zostaną wykorzystane dwa źródła finansowania – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. – Pierwsze źródło to wkład własny z budżetu miasta, drugie to dofinansowanie z programu Polski Ład, które pokrywa ponad 40% kosztów inwestycji, czyli 12 milionów złotych. Wniosek przygotowany przez Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim uzyskał akceptację i dzięki temu Ostrowski Zakład Ciepłowniczy może dziś rozpocząć tę kluczową inwestycję. Zapewni ona tańsze, ekologiczne i zielone ciepło oraz mniejszą emisję CO2 do naszego środowiska – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Inwestycja pomoże ostrowskiej spółce w spełnieniu wymogu dla wszystkich przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce, by do 2030 roku odejść całkowicie od węgla, jako źródła energii. – Ostrowski Zakład Ciepłowniczy jest na dobrej drodze do realizacji tego celu. Inwestycja w kocioł biomasowy, czyli źródło w pełni ekologiczne, przyspieszy ten proces. Dzięki temu roczna emisja CO2 zostanie zmniejszona o 18 tysięcy ton, co sprawi, że mieszkańcy będą oddychać czystszym powietrzem. Tańsze i bardziej ekologiczne ciepło to korzyść nie tylko dla środowiska, ale także dla portfeli ostrowian – podkreśla Mikołaj Kostka, z-ca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Każdego roku, dzięki zmniejszeniu emisji CO2, spółka OZC zaoszczędzi bowiem 5 milionów złotych rocznie , co pozwoli na dalsze inwestycje w ekologiczne źródła energii oraz obniżenie kosztów ciepła systemowego dla mieszkańców, firm i instytucji. Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego, zwraca uwagę, że inwestycja jest bardzo opłacalna dla spółki i daje wiele różnorodnych korzyści. – Ta inwestycja tylko z tytułu oszczędności na prawach do emisji CO2 zwróci się nam w ciągu kilku lat. To pozwoli realizować kolejne inwestycje ekologiczne, rozwijać ten system, a przede wszystkim mieszkańcy będą mieli tańsze ciepło. Nowy kocioł biomasowy o mocy 6 MW (megawatów) stanie się kluczowym elementem nowego systemu ciepłowniczego miasta. W ramach inwestycji powstanie nowoczesny budynek kotłowni, a sam kocioł biomasowy zostanie zmontowany z kilku elementów, które dotrą do Ostrowa na przełomie 2025–2026 roku. – Kluczowy będzie zaawansowany system sterowania, który zapewni optymalną koordynację z istniejącymi źródłami ciepła, maksymalizując efektywność energetyczną miasta – tłumaczy Przemysław Banach, główny wykonawca inwestycji. Projekt budowy instalacji biomasowej w Ostrowie Wielkopolskim stanowi krok milowy w walce o czystsze powietrze, jednocześnie otwierając nowe możliwości ekonomiczne.
Skip to content