Ciepło systemowe to produkt, który zapewnia ogrzewanie i ciepłą wodę. Jest dostarczane do budynków za pomocą miejskiej sieci ciepłowniczej. Zapewnia konkurencyjne cenowo ciepło, bezpieczeństwo i niezawodność. Nie wymaga prawie żadnego zaangażowania ze strony użytkownika. Jest ekonomiczne i dostępne przez cały rok.
Zalety ciepła (systemowego)
Bezpieczeństwo – Źródło ogrzewania znajduje się poza budynkiem, co całkowicie eliminuje zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla, pożarem czy też porażenia prądem elektrycznym.
Komfort – Nie wymaga zakupu opału, czyszczenia i przeglądu oraz posiadania wiedzy na temat działania urządzeń ciepłowniczych. Korzystasz z ciepła kiedy chcesz.
Oszczędność – Jest jednym z najtańszych rozwiązań oferowanych na rynku. Dodatkowo, dzięki instalacji automatyki pogodowej ciepło dostarczane jest wtedy, gdy na zewnątrz robi się chłodniej. W cieplejsze dni dostawa zostaje przerwana . Takie rozwiązanie powoduje optymalizację kosztów.
Niezawodność – Miejski system ogrzewania charakteryzuje bardzo niska awaryjność, którą zapewnia możliwość dostaw ciepła z niezależnych źródeł. O nieprzerwane działanie systemu dbają nasi specjaliści.
Ekologia – Ostrowski Zakład Ciepłowniczy przestrzega surowych norm ochrony środowiska. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom uzyskuje niski wskaźnik strat energii w trakcie dostarczania ciepła i redukuje emisję szkodliwych związków chemicznych do atmosfery.
System ciepłowniczy – Co to takiego?
System ciepłowniczy to inaczej sieć ciepłownicza oraz współpracujące z nią urządzenia lub instalacje służące do wytwarzania lub odbioru ciepła. Należy do niego również aparatura pomiarowo rozliczeniowa, czyli licznik ciepła. Na podstawie wskazań licznika możliwe jest określenie poziomu zużycia ciepła przez budynek.
Jak działa nasz system ciepłowniczy?
System Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego (OSC) zasilany jest z dwóch źródeł ciepła. Głównym punktem wytwarzania ciepła jest Elektrociepłownia „EC Ostrów” przy ulicy Grunwaldzkiej, w której produkcja ciepła odbywa się w kogeneracji, czyli jednocześnie z produkcją energii elektrycznej.
Źródłem uzupełniającym, zabezpieczającym południową stronę miasta, jest kotłownia szczytowa gazowa przy ulicy Wrocławskiej 93A. Ze źródeł ciepło przekazywane jest w formie ciepłej wody do sieci ciepłowniczych, które w większości są zlokalizowane pod ziemią i umożliwiają przyłączenie budynku do ciepła. Budynek połączony jest z siecią ciepłowniczą za pośrednictwem przyłącza, czyli odcinka sieci, który doprowadza ciepłą wodę bezpośrednio do węzła cieplnego umieszczonego w budynku.
Zadaniem węzła jest przekazanie ciepła z wody krążącej w sieci do wody obecnej w instalacji grzewczej budynku. Węzły wyposażone są w systemy automatyki pogodowej, dzięki którym ilość dostarczanego ciepła jest dostoswana do panujących aktualnie warunków pogodowych.
Oprócz ogrzewania budynków, węzeł wyposażony w moduł ciepłej wody, zapewnia dostawy ciepłej wody na cele użytkowe.
Po podgrzaniu wody w instalacji budynku, schłodzona woda w sieci ciepłowniczej powraca do źródła celem ponownego ogrzania.
Zapraszamy do zapoznania się z zasadami przyłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego S.A.