Ostrowska droga do kogeneracji

OZC 2

Cztery firmy spełniły wymagania formalne i zostały dopuszczone do dalszego postępowania przetargowego na budowę nowoczesnych silników kogeneracyjnych dla Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego S.A. Przypominamy najważniejsze decyzje i wydarzenia, które do tego doprowadziły.

Dokładnie 19 grudnia 2023 roku ogłoszone zostały wyniki tzw. aukcji kogeneracyjnej, w ramach której spółka Ostrowski Zakład Ciepłowniczy S.A. otrzyma rocznie ponad 36 milionów złotych dopłaty do wyprodukowanej i sprzedanej energii elektrycznej.
W sumie w ciągu 15 lat budżet spółki zasili niebagatelna kwota 550 milionów złotych, które spółka będzie mogła przeznaczyć na kolejne inwestycje. Dzięki tym środkom możliwe będzie nie tylko zwiększenie niezależności energetycznej spółki, ale również obniżenie kosztów produkcji energii cieplnej i elektrycznej, co przełoży się na korzystniejsze ceny dla odbiorców w Ostrowie Wielkopolskim.

W związku z wygraniem aukcji kogeneracyjnej spółka uruchomiła procedurę inwestycyjną. Już 29.12.2023 r. ogłoszony został przetarg na „Opracowanie PFU na realizację zadania pn. „Budowa czterech źródeł kogeneracyjnych w postaci silników gazowych o mocy zainstalowanej 2×3,3 MWe i 2×4,5 MWe, zasilanych gazem ziemnym typu E oraz dostosowanie rozdzielni elektrycznej”.

Na początku lutego 2024 roku wybrano wykonawcę Programu Funkcjonalno Użytkowego (PFU), którym została firma Elastic Energy Tomasz Stępień. W tym samym miesiącu wystąpiono o wydanie warunków technicznych na budowę przyłączy gazu oraz stacji gazowych, a także opracowano projekt i złożono wniosek dotyczący podziału działek pod planowaną inwestycję.

Równolegle rozpoczęto rozmowy ze Sklejką Eko o potencjalnej współpracy w ramach projektu, obejmującej możliwość podłączenia przedsiębiorstwa do sieci OZC oraz sprzedaży ciepła technologicznego.

Podjęto także działania mające na celu pozyskanie finansowania na rynku komercyjnym. W tym zakresie przeprowadzono rozmowy z funduszami i korporacjami finansującymi projekty, które potwierdziły swoje zainteresowanie i udział w postępowaniu przetargowym.
Ważnym elementem postępowania przetargowego było przeprowadzenie rozmów z dostawcami silników kogeneracyjnych. Spotkania te pozwoliły na szczegółowe omówienie współpracy nowych jednostek z istniejącą infrastrukturą energetyczną.

W marcu 2024 r. spółka OZC S.A. uzyskała wstępne decyzje podziału gruntów, co umożliwiło formalne wystąpienie o ich ostateczny podział na potrzeby inwestycji. Równocześnie opracowano szczegółowe rozwiązania technologiczne oraz zasady współpracy nowo projektowanych silników z istniejącymi źródłami należącymi do OZC.

Jednocześnie, zakończone zostały prace nad pierwotnym zakresem PFU, który określa kluczowe wymagania techniczne i organizacyjne dla przyszłej realizacji projektu. W kwietniu spółka OZC S.A. otrzymała ostateczną decyzję podziału działek przy ul. Sarnowskiego, warunki przyłączeniowe gazu dla obu lokalizacji. W tym czasie opracowano również rozwiązania technologiczne nowo projektowanych silników ze
Sklejką Eko, 31.05.2024 r. ogłoszony został przetarg pn. „ Budowa czterech źródeł kogeneracyjnych w postaci silników gazowych o mocy zainstalowanej 2×3,3 MWe i 2×4,5MWe, zasilanych gazem ziemnym typu E oraz dostosowanie układu elektroenergetycznego do w prowadzenia większej mocy do systemu OSD wraz z wykonaniem przyłącza elektroenergetycznego”.

Otwarcie złożonych ofert w ramach postępowaniu przetargowym odbyło się 15.07.2024 r. W wyniku przeprowadzonej analizy formalnej i merytorycznej do dalszego postępowania zakwalifikowano czterech wykonawców. W kolejnych miesiącach przeprowadzono szereg negocjacji finansowych, spotkań technicznych oraz wizji lokalnych, które miały na celu optymalizację kosztów inwestycji oraz ustalenie szczegółowych warunków współpracy z wykonawcami. W spotkaniach brali udział wykonawcy, którzy zostali wyłonieni na drodze postępowania przetargowego. Wszystkie te działania miały na celu zapewnienie jak najwyższego poziomu przygotowania inwestycji oraz wybór najbardziej optymalnych rozwiązań technologicznych i finansowych.

W październiku 2024 roku doszło do podpisania kluczowych umów z Polską Spółką Gazownictwa (PSG) na budowę przyłączy i stacji gazowych na potrzeby zasilania gazem czterech silników kogeneracyjnych. W grudniu 2024 roku spółka OZC S.A. uzyskała pozwolenie na budowę 4 silników kogeneracyjnych, co jest kluczowym etapem.

Termin złożenia ostatecznych ofert przez wykonawców wyłonionych na drodze postępowania przetargowego ustalono na 5 marca 2025 r. Po ich otrzymaniu nastąpi szczegółowa analiza złożonych propozycji, po czym zostanie podjęta decyzja dotycząca wyboru najkorzystniejszej oferty, a tym samym finalnego wykonawcy inwestycji.

Skip to content